Fikus sprężysty uprawa

Uwielbiam Fikusy tak samo jak cytrusy. Są stosunkowo łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne z liści. Do moich podopiecznych dołączył właśnie Ficus elastica czyli Fikus sprężysty. Kiedyś bardzo popularny w domach, ostatnio coraz bardziej pożądany, gdyż ze wszystkich fikusów ten wydaje się najbardziej odporny na małe zaniedbania.

Stanowisko dla Fikusa:

Fikusy to rośliny tropikalne, dlatego potrzebują dużej ilości światła, ale dla Fikusa sprężystego nie może to być stanowisko w pełnym słońcu. Jasno, ale niekoniecznie tak bardzo jak np. dla cytrusów. Fikus elastica jest tą odmianą, która może stać w głębi jasnego pokoju, będzie tolerować gorsze warunki, ale skutkować to będzie spowolnionym wzrostem rośliny. Polecam nie stawiać żadnych fikusów w miejscu przeciągów lub często otwieranych okien w zimie. Dla małych egzemplarzy dobry będzie zachodni lub wschodni parapet. Optymalna temperatura dla fikusów sprężystych to ok. 20 stopni przez cały rok.

Podlewanie Fikusa sprężystego:

Fikusy lubią mieć lekko wilgotną ziemię, ALE polecam umiarkowane podlewanie Fikusów sprężystych, czyli dobre przeschnięcie ziemi pomiędzy podlewaniami. Nie chodzi mi o wyschnięcie ziemi na wiór, ale żeby była raczej sucha. W lecie będzie trzeba podlewać częściej, nawet dwa razy w tygodniu, zaś zimą należy dostosować podlewanie do szybkości wysychania ziemi. W zimie ziemia wysycha wolniej niż latem, dlatego jeśli nie ograniczymy podlewania, bardzo szybko możemy przelać fikusa, co zdarza się niestety często. Fikusy sprężyste dość dobrze radzą sobie z zaniedbaniem podlewania dlatego nie przesadzajcie z tym. Polecam sprawdzanie palcem ziemi przed podlaniem.

Jak dbać o liście fikusa sprężystego?

Fikus elastica posiada duże, mięsiste liście o lekko błyszczącym wyglądzie. Roślina nie przepada, gdy kurz osiada na jej liściach, dlatego należy odpowiednio dbać o ich czystość. Teoretycznie robienie pryszniców byłoby dobre, jednak na ciemnych odmianach fikusa będzie widać zacieki po twardej wodzie. Najlepsza będzie woda miękka lub deszczówka oraz częste zraszanie. Fikus sprężysty stosunkowo dobrze znosi niższą wilgotność w mieszkaniach. Liście można przecierać piwem lub mokrą szmatką, aby pozbyć się nadmiaru kurzu. Są także specjalne preparaty nabłyszczające liście.

UWAGA: Sok fikusów jest silnie trujący, a po kontakcie ze skórą powoduje zaczerwienienia, dlatego należy uważać, aby żadne zwierzę czy dziecko nie konsumowało tej rośliny.

Najpopularniejsze odmiany Fikusa sprężystego

ROBUSTA – najczęściej spotykana odmiana w sklepach, posiada ciemnozielone liście

VARIEGATA – posiada dwukolorowe liście, w zależności od nasłonecznienia liście będą bardziej lub mniej wybarwione

BURGUNDY – liście są prawie czarne z bordowym nerwem, przecudowna odmiana, będzie pasować to zamioculcasa Raven ;)


Jedna myśl w temacie “Fikus sprężysty uprawa

  1. Wygląda mega dekoracyjnie. Mnie podoba się ten ostatni, głównie dlatego, że łamie zieleń i wygląda przez to wyjątkowo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s