Uprawa mango w doniczce

Mango_liscie

Ostatnio był post o sadzeniu mango z pestki (tutaj), dziś będzie więcej o warunkach uprawy mango w domu oraz krótka charakterystyka. W kolejnych postach postaram się wrzucić zdjęcia mojego drzewka mango. Na razie radzi sobie bardzo dobrze, zostało przesadzone do większej doniczki i teraz wypuszcza nowej liście.

Mangifera indica to wiecznie zielone drzewo pochodzące z południowej Azji. Drzewa mango potrafią osiągnąć do 30 m wysokości, są długowieczne, mają podłużne ciemnozielone liście z widocznym unerwieniem i malutkie żółto-czerwone kwiaty zebrane w duże kwiatostany. Nowe liście mają przepiękną ciemnoczerwoną barwę zanim zmienią kolor na zielony. W naturze mango owocuje najczęściej co drugi rok. Istnieje ponad 400 odmian mango, które różnią się wyglądem i smakiem owoców.

Stanowisko dla mango:

Musi być bardzo jasne! To jest warunek niezbędny do uprawy mango. Jeśli mamy ciemne mieszkanie czy pokój to darujmy sobie uprawę mango, bo roślina ta nie da sobie rady. Mango nie może jednak stać w bezpośrednim słońcu cały dzień. Nie ustawiajmy doniczki przy oknie gdzie przez pół dnia grzeje słońce i jest duszno. Starajmy się często wietrzyć pomieszczenie. Także w zimie powinniśmy zapewnić roślinie jak najjaśniejsze stanowisko. Wiem, że może to być trudne, ale na pewno nie niemożliwe. Najlepiej będzie blisko okna z zakręconym kaloryferem. Mango posiada długie lancetowate liście, więc parapet nie może być za wąski, szczególnie jeśli nasza roślina ma już kilka lat.

Temperatura dla mango:

Optymalną temperaturą dla mango było by ok. 24-27 C w lecie. Jeśli mamy taką możliwość to wystawmy doniczkę z mango na balkon lub do ogrodu w okresie (ciepła) wiosna-lato. Mango nie jest mrozoodporne i temperatura poniżej zera może zabić nawet starsze okazy. Jeśli w lecie wystawiamy roślinę na zewnątrz to na jesień już powinniśmy ją schować, temperatura w nocy często jest bardzo niska.

Jak podlewać mango?

Posadzone nasiona mango wymagają stałej, wysokiej wilgotności podłoża, aby wykiełkowały. Kiedy mango już wypuści pierwsze liście należy podlewać regularnie w zależności od temperatury powietrza/pory roku. W lecie podlewamy częściej, gdyż ziemia szybko przesycha, w zimie natomiast zdecydowanie rzadziej. Pamiętajmy, że mango nie lubi stać w wodzie jak większość roślin tropikalnych i zdecydowanie lepiej jest nie podlać i przesuszyć lekko roślinę niż przelać. Drzewa mango należą do roślin, które potrafią przetrwać krótkotrwałe susze. Jeśli dotykając ziemi palcem jest ona wilgotna to znaczy, że jeszcze nie czas na kolejne podlewanie. Mango bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza, także zraszajmy je często pamiętając by nie robić tego w pełnym słońcu. Polecam używanie do tego przegotowanej, odstałej wody, aby na liściach nie było białego osadu. Przegotowana woda dobrze sprawdzi się też do podlewania, dzięki czemu gleba nie zrobi się mocno zasadowa, co może powodować usychanie końcówek liści.

Jaka ziemia dla mango?

Powinna być dobrze przepuszczalna, najlepiej z drenażem. Odpływ wody jest bardzo ważny nie tylko przy uprawie mango, ale większości roślin tropikalnych. Ja swoje mango posadziłam po prostu w ziemi uniwersalnej zmieszanej z perlitem. Dodatkowo dałam drenaż keramzytowy na dno doniczki. Odczyn podłoża nie powinien być ani zbyt kwaśny ani mocno zasadowy. Podlewając wodą z kranu powoli zmieniamy Ph gleby na mocno zasadowy, także lepiej używać odstałej wody przegotowanej albo deszczówki jeśli mamy taką możliwość.

Kiedy kwitnie i owocuje mango z pestki?

Chyba każdy ma malutką nadzieję, że kiedyś się uda :) Mango posadzone z nasion kwitnie po około 6-10 latach raz w roku lub co drugi rok, natomiast owoce w uprawie domowej raczej się nie zawiązują. W przypadku cytrusów ten okres jest jeszcze dłuższy, ale przy bardzo dobrych warunkach uprawy niektórym udaje się doprowadzić do kwitnienia znacznie szybciej.

Mango_kwiaty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s