Błękitna paproć Phlebodium

Jak widzę rośliny o błękitnym zabarwieniu liści to nie mogę przejść obojętnie, to jest mój ulubiony odcień zieleni i marzy mi się taki cały ogród w przyszłości. Phlebodium Aureum na pierwszy rzut oka nie przypomina ‚tradycyjnych’ paproci. Jej kolor jest niesamowity i świetnie pasuje do stonowanych, białych wnętrz, szczególnie jeśli lubimy miętowe dodatki.

Stanowisko dla paproci Phlebodium

Czasem jak przeglądam książki o uprawie roślin domowych to przeraża mnie co tam znajduję. Sprawdzajcie proszę w kilku źródłach informacje o pielęgnacji danej rośliny i stosujcie te wskazówki, które się powtarzają. Paprocie nie powinny stać w pełnym słońcu, one rosną zazwyczaj w dolnej warstwie lasu, gdzie promienie słoneczne filtrowane są przez wyższe rośliny. Dlatego też dla paproci, w tym także Phlebodium, stanowisko powinno być jasne lub półcieniste. Jasne nie oznacza południowego parapetu, ogólnie paprocie są idealne jak już nie ma miejsca na parapecie ;) Na szafę, do łazienki z oknem lub w głębi pokoju.

Pamiętajcie, że jeśli roślina w danym miejscu nie rośnie, ale też nie marnieje, znaczy, że trzeba by jej znaleźć lepsze miejsce, czasem jest odrobinę za ciemno – roślina daje radę, ale się nie rozwija, wystarczy przestawić na stanowisko o ciut lepszych warunkach i bardzo szybko będzie widać efekty.

Podlewanie błękitnej paproci

Paprotki lubią mieć stale wilgotne podłoże, ale im dalej od okna/światła tym wolniej wysycha podłoże. Tak samo w zimie. W lecie będziemy podlewać częściej bo temperatury będą wyższe, w zimie rzadziej (chyba, że grzejecie mocno), dlatego polecam sprawdzać podłoże przed podlaniem czy jest już ‚suchawe’. Jeśli jesteś osobą, która zapomina o podlewaniu to może wybierz inną roślinę. Paprocie źle tolerują suchą ziemię i na efekty zaniedbania w ich przypadku długo nie trzeba czekać, liście bardzo szybko marnieją i schną. Dobrze, aby doniczka z paprocią miała odpływ nadmiaru wody – żadna roślina nie lubi stać w wodzie.

Na co uważać przy uprawie Phlebodium Blue Star?

Paproć Phlebodium posiada owłosione kłącza, które nie za bardzo lubią być zalewane wodą – dlatego lepiej jest wsadzić doniczkę z rośliną do miski z wodą podczas podlewania niż podlewać od góry po kłączach. Jeśli nie ma takiej możliwości, starajmy się podlewać po brzegach, aby jak najmniej zalać kłącza. Swoją drogą uważam, że te kłącza są prześliczne i nadają Blue Star jeszcze więcej uroku :)

Zraszać Phlebodium Blue Star czy nie zraszać?

Wydaje mi się, że zraszanie z daleka lekką mgiełką nie powinno zaszkodzić, ale nie robiłabym roślinie prysznica. Ja czasem kupuję większą osłonkę, aby na dno móc wsypać kilka centymetrów keramzytu i wlać wodę, ale tak by nie sięgała do doniczki z rośliną.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s