Uprawa Strelicji w domu

Strelicja królewska stała się ostatnio bardzo pożądaną rośliną domową – szczególnie egzemplarze giganty. Wygląda przepięknie nawet jak nie kwitnie. Podobno prosta w uprawie…ja się przekonałam, że jednak nie. Uwielbiam odmianę Nicolai, ale właściwie to chciałabym mieć je wszystkie :D

Stanowisko w domu

Strelicja pochodzi z Południowej Afryki i potrzebuje bardzo jasnego i ciepłego stanowiska, szczególnie zimą musimy o to zadbać. Najlepsze będzie miejsce przy dużym oknie – strelicje to duże rośliny i jeśli mają dobre warunki to potrafią szybko rosnąć. Strelitzia reginae dochodzi do 2m z donicą, natomiast Nicolai zdecydowanie nie nadają się do niskich mieszkań, bo mogą dojść nawet do 5-6 m, ich nie da się przycinać jak fikusa. Jeśli planujecie wynosić Nicolai do ogrodu albo na taras podczas lata może ona się już nie zmieścić w domu. Jeśli kupiliśmy duży egzemplarz strelicji to postarajmy się przemyśleć miejsce dla niej, szkoda by było, gdyby w zimie stała koło kaloryfera i padła od suchego powietrza – strelicje lubią wilgotne powietrze, a niska wilgotność im szkodzi. Temperatura w zimie nie powinna być niższa niż 15C a liście od czasu do czasu należy przetrzeć z kurzu.

Podłoże dla Strelicji

Jeśli przesadzacie Strelicję po zakupie lub na wiosnę polecam wsadzić ją wyżej – co to znaczy? Otóż często rośliny są wsadzone do doniczki tak, że korzenie są przy samym dnie, czyli tam gdzie zbiera się woda lub najwolniej wysycha. Jeśli zatka się otwór drenażowy korzenie będą w wodzie. Ja już wiem, że strelicje są wrażliwe na przelanie. Jak przesadzić Strelicję:

  • podczas wyciągania Strelicji z doniczki musimy bardzo uważać, aby nie uszkodzić jej korzeni, więc robimy to delikatnie
  • ziemia może być uniwersalna, musi być dobrze przepuszczalna; potrzebujemy także keramzyt (myślę, że można by dodać do ziemi piasku, przy kolejnym przesadzaniu zamierzam to wypróbować)
  • wsypujemy warstwę drenażową z keramzytu na spód doniczki, ja daję w przypadku tej rośliny grubszą czyli np 3-4 cm na średnią doniczkę, przy bardzo dużych egzemplarzach dałabym nawet 10 cm
  • potem wsypuję warstwę ziemi, kilka cm – dzięki temu mam pewność, że woda nie zatrzyma się na poziomie korzeni
  • wsadzam roślinę i dosypuję ziemię, podlewam

Podlewanie Strelicji

To dla mnie była zagadka, bo moja pierwsza padła od przelania chyba. Strelicja ma duże zapotrzebowanie na wodę, ALE….w lecie tylko. Podlewamy regularnie, aby ziemia była LEKKO wilgotna – podłoże powinno trochę przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Nie przesadzajcie natomiast z podlewaniem w zimie. No chyba, że grzejecie na maksa i roślina stoi koło grzejnika. Kupiłam duży egzemplarz Strelicji Nicolai na jesieni, fajnie się zaaklimatyzowała i puszczała nowe liście. Pewnego dnia podlałam normalnie, raczej mało i następnego dnia wlałam resztkę jakieś wody, to nie była szklanka nawet. Od tego momentu zaczęło dziać się źle. Bardzo fajnie powiedziała to pewna youtuberka – During winter keep it on the dry side. Już teraz bardzo uważam ile ją podlewam, problemów z nią potem miałam bardzo dużo i nie tylko z powodu przelania. W zimie podlewajcie mniej –> mniejsza ilość światła to mniej wody.

Odmiany Strelicji

Chcę opisać kilka odmian bo są ciekawe, a jak masz już jedną i uprawa Strelicji nie sprawia problemów to może czas na kolejną odmianę :)

Strelitzia reginae

Rajski Ptak – roślina posiada pomarańczowe kwiaty, dorasta do ok. 2m. Najpopularniejsza odmiana, coraz więcej jej w sklepach zazwyczaj w zimie, bo wtedy właśnie kwitnie. Egzemplarze giganty są po prostu boskie!

Strelitzia nicolai/augusta

Odmiana o białych kwiatach, rośnie bardzo wysoka bo nawet do 5-6 m. To jest właśnie ta roślina z Instagrama, co wszyscy się zachwycają. Ja też :) Ma duże liście jak u bananowca.

Strelitzia juncea

Odmiana juncea posiada bardzo wąskie liście oraz pomarańczowe lub żółte kwiaty, wyjątkowo oryginalna. Duże okazy przypominają bardziej ozdobną trawę niż krzew. Rośnie stosunkowo wolno, starsze egzemplarze mogą osiągnąć do 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Odmiana juncea zdecydowanie warta uwagi dla miłośników roślin egzotycznych.


Jedna myśl w temacie “Uprawa Strelicji w domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s