Przesadzanie cytrusów na wiosnę

Większość cytrusów już przesadziłam, zostało mi jeszcze do przesadzenia sporo innych roślin, a ostatnio przy pikowaniu pomidorów przesadziłam kalamondynę, kawę i małego kumkwata co uwieczniłam dla Was na zdjęciach. Chciałabym pokazać na co zwrócić uwagę przy przesadzaniu cytrusa dla każdego początkującego cytrusomaniaka i po co to właściwie robimy. Zaczynamy! :)

Dlaczego przesadzamy cytrusy?

Chcę zacząć od tego, że nie musisz przesadzać roślin jeśli nie masz na to czasu – daj im za to dobry nawóz. Nie przesadzisz cytrusa, też Ci będzie rósł, słabiej, ale będzie. Możesz przeczytać, dlaczego warto jednak to zrobić, jeśli będziesz się za to zabierać :)

 • ziemia w doniczce z czasem ubożeje w składniki odżywcze dla roślin
 • zmienia się ph gleby, w przypadku cytrusów jest to bardzo ważne – potrzebują kwaśnej gleby, a jeśli podlewamy wodą z kranu to jej odczyn zmienia się na zasadowy, a to powoduje osłabienie rośliny, co w konsekwencji kończy się chorowaniem
 • w doniczce rozwój korzeni jest ograniczony
 • dobra okazja, aby sprawdzić stan korzeni
 • wymiana kiepskiej ziemi na lepszą – chodzi mi o dziwne mieszanki w których sprzedawane są rośliny, czasem to ciężko nazwać ziemią

Przed przesadzaniem należy mieć:

 • większa doniczka – mówią, że o jeden rozmiar większa. Ja do średnich lub większych drzewek cytrusowych często biorę jeszcze wiekszą, zobaczcie na zdjęcia korzeni kalamondyny – według mnie ‚tylko’ rozmiar większa nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu, potrzeba większej. Nie jestem ekspertem, ale tak właśnie robię u siebie
 • ziemia do cytrusów – ja kupuję gotową ‚do cytrusów’, można zrobić samemu jeśli kogoś to interesuje, jest dużo informacji w internecie; czasem do mniejszych sadzonek dodaje perlit
 • keramzyt – nie jest to konieczne, ale lubię mieć pewność, że na spodzie mam keramzyt i woda wypłynie, albo przynajmniej korzenie nie będą stać w wodzie jak się zatka

Jaka doniczka do cytrusów?

Nie polecam sadzenia cytrusów do donic ceramicznych bez odpływu, takich jest najwięcej w sklepie. Ja stosuje je jako osłonki, a cytrusy sadzę w najzwyklejszych plastikowych z dziurkami od spodu. Im większa doniczka tym te dziurki powinny być większe. Potem wkładam do ładnej osłonki :) W przypadku już dużych drzew oczywiście nikt nie będzie tego wyciągał pod prysznic co tydzień, więc albo doniczka z grubą warstwą drenażową albo z odpływem i podstawką.

Przesadzanie kalamondyny i kawy

Aby wyciągnąć roślinę z doniczki warto ją wcześniej namoczyć, będzie łatwiej ją wyjąć, mniejsza szansa, że uszkodzimy korzenie. Kalamondyna ma zdrowe korzenie, fajnie rozbudowane, ewidentnie miała już ciasno. Kawę chciałam najpierw rozdzielić, ale jednak wolę, żeby rosła jako gęsty krzew, więc zostawiam razem.

Otrzepujemy ziemię poza korzeniami, z wierzchu i tam gdzie łatwo da się to zrobić, staramy się jak najmniej tam gmerać. Jeśli uszkodzimy jakieś małe korzonki, nic nie powinno się stać, ale uważajmy na te główne. Dobrze byłoby rozbić bryłę korzeniową, tak by pozbyć się ziemi, ale jeśli to ma uszkodzić korzenie to zostawmy tak jak jest.

Na dno nowej doniczki wysypuję warstwę keramzytu, przy mniejszych doniczkach/roślinach 1-2 cm, większe 2-3 a bardzo duże okazy proporcjonalnie więcej. Przy małych sadzonkach jak kumkwat sadzony z pestki, nie dodaje keramzytu, maciupka doniczka, korzeń też mały, sporo dziurek w doniczce – jest OK.

Na keramzyt sypię trochę świeżej ziemi.

Wkładamy roślinę tak by stabilnie i prosto stała i przysypujemy ziemią, lekko dociskając, aby weszła wszędzie. Na koniec oczywiście podlewamy.

Uwaga na koniec: po przesadzeniu rośliny nie stosujemy nawozu. Dopiero po ok. 2 miesiącach możemy dołożyć odpowiedni nawóz. Cytrusom, które nie zostały przesadzone, aplikuję nawóz wcześniej w okolicach marca.


5 myśli w temacie “Przesadzanie cytrusów na wiosnę

 1. Jedyne co dodałbym od siebie to aby osadzić roślinę trochę głębiej, tak aby podłoże było 2-3 cm poniżej linii doniczki. Wtedy w upalne lato łatwo dodać jest ściółkę, która ochroni podłoże przed nadmiernym oddawaniem wilgoci oraz przed upalnym latem.

  Ściółkę warto na wiosnę zebrać, aby szybciej nagrzewała się ziemia (szybciej wystartuje też cytrus), i dodać przed przyjściem upałów w połowie czerwca 😎

  1. Cześć :) W zeszłym roku ściółkowałam maliny i pomidory, ale o cytrusach nie pomyślałam. Ściółkujesz trawą czy czymś innym?

   1. Nie byłbym sobą, gdybym sobie sprawy nie skomplikował 😁 No więc albo kamyczki, albo jeśli uda mi się zdobyć łuski ryżowe.

   2. No więc:

    a) bardzo dobrze izolują dwie warstwy, trzymając wilgoć w podłożu, a same wysychając super szybko, dzięki czemu większość chwastów przy odpowiedniej grubości nie ma szans, aby się rozwinąć.

    b) są bogate w krzem, a pojawia się coraz więcej badań pokazujących jak dobry wpływ na rośliny na odpowiednia ilość tego elementu w podłożu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s