Pachira – dekoracyjne drzewo w domu

Pachira_sumflower3

Szukając wyjątkowej rośliny do domu czy mieszkania zazwyczaj wybieramy najpopularniejsze gatunki jak dracena, yucca czy już od paru lat zamioculcas. Jest tak wiele pięknych roślin a dodatkowo bardzo prostych w uprawie, że jak widzę super odpicowane mieszkanie i zmarniałą dracenę w kącie to mi się robi przykro. Jeśli nie macie czasu podlewać wielu roślin, a mimo wszystko chcecie mieć jakąś zieleń w domu to postawcie na jedną dużą roślinę. Dobrym wyborem może być piękne drzewo butelkowe czyli Pachira, o której dzisiaj napiszę. Jest prosta w uprawie i bardzo dekoracyjna!

Pachira aquatica, jak większość naszych roślin doniczkowych, pochodzi z tropików. Wspomniane na wstępie drzewo butelkowe to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, która charakteryzuje się parasolowatymi jasnozielonymi liśćmi oraz pniem, który wygląda jak zapleciony warkocz – w sklepach można spotkać różne wersje np. 3 lub 5 pędowe warkocze. W naturze dorasta do 20 m wysokości, natomiast w uprawie doniczkowej do ok. 2 m. Pachira jest rośliną ciepłolubną, dlatego nie możemy jej trzymać w gruncie. Nadaje się tylko i wyłącznie do wnętrz lub oranżerii. Jak większość roślin tropikalnych Pachira aquatica lubi wilgoć, także jeśli macie jasną łazienkę to można ją tam postawić :) Zraszanie jest jak najbardziej wskazane (podkreślam za każdym razem, że nie zraszamy żadnych roślin w pełnym słońcu) a ziemia powinna być stale wilgotna – niestety mamy chyba tendencję do nadmiernego podlewania, a to może prowadzić do wielu chorób. Więc jeśli nie masz pewności czy ziemia przeschła przed kolejnym podlewaniem to poczekaj jeszcze ze 2 dni, ułóż drenaż na spód doniczki, aby nadmiar wody spokojnie wypłyną. Pachira jest odporną rośliną i krótkotrwałe niedociągnięcia w pielęgnacji spokojnie wytrzyma :)

Pachira_sumflower

Bardzo ważnym elementem w uprawie Pachiry jest jej stanowisko w domu – musi być bardzo jasne i to z każdej strony. Mam tutaj na myśli unikanie ciemnym kątów pokoju, gdzie mimo, że przednia strona jest ładnie doświetlona to tył rośliny pozostaje w całkowitym cieniu. Może się tak zdarzyć, że z tyłu Pachira zgubi liście z braku światła. Jeśli nie mamy jasnego miejsca w domu to zdecydujmy się na inną roślinę. Przy dobrych warunkach pielęgnacyjnych z dołu mogą nam wyrastać nowe pędy, które staramy się jak najszybciej usunąć. Możemy również potraktować to jako szczepkę i ukorzenić. Młode pędy są miękkie i łatwo można zapleść z nich warkocz.

Pachira_sumflower1

Na co zwrócić uwagę przy uprawie Pachiry:

  • stanowisko – musi mieć bardzo jasno! nie powinna natomiast stać w południowym słońcu
  • liście żółkną i opadają – najprawdopodobniej Pachira nie ma wystarczającej ilości światła, jeśli jednak stanowisko jest dobre to może to być przelanie – należy wtedy sprawdzić korzenie, usunąć martwe i przesadzić do nowej ziemi.
  • nowe pędy – ucinamy i wyrzucamy lub traktujemy jako szczepkę i ukorzeniamy
  • Pachira nie wypuszcza nowych liści – możliwe że powietrze jest za suche, postarajmy się ją częściej zraszać; nie zapominajmy o tym, gdyż przy suchym powietrzu na roślinie może pojawić się także przędziorek
  • uwaga na przeciągi – szczególnie w okresie wiosennym, aby zimne powietrze nie owiało rośliny, może to spowodować zwinięcie się liści

Na koniec kilka ciekawostek :) Pachira aquatica kwitnie bardzo dużymi kwiatami o zapachu wanilii. Kwiaty otwierają się nocą, a rano zamykają. Niestety w warunkach domowych Pachira zakwita bardzo rzadko, większa szansa na to dla posiadaczy oranżerii. Owoce natomiast są duże a w środku znajdują się brązowe, jadalne, smaczne nasiona.

Pachira_sumflower2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s