Medinilla – najpiękniejsza roślina doniczkowa

Medinilla_sumflower

Ta roślina to jeden z najpiękniejszych kwitnących gatunków jakie możemy uprawiać w doniczkach w naszych domach. Medinilla wspaniała posiada bowiem wyjątkowe, ogromne, różowe kwiaty, które cudownie zwisają w dół. Nie ma chyba drugiej takiej rośliny doniczkowej :) Wygląda przepięknie na zdjęciach, ale według mnie jeszcze lepiej w rzeczywistości! Co należy wiedzieć, aby z powodzeniem uprawiać Medinillę w domu, czytajcie dalej.

Chcąc posiadać Medinillę w domu należy znaleźć jej przede wszystkim odpowiednie miejsce, gdyż nie jest to zdecydowanie roślina na parapet, a okazały krzew. Najlepszym stanowiskiem będzie mały stolik lub wolno stojący kwietnik, aby kwiaty mogły swobodnie zwisać. Dobrze sprawdzi się też wysoka donica, która dodatkowo podkreśli urodę tej rośliny. Liście Medinilli wspaniałej są rozłożyste i bardzo dekoracyjne, na których widać ładne unerwienie.

Medinilla02_sumflower

Miejsce powinno być widne i ciepłe (temp. 20-30°C). Medinilla to roślina egzotyczna rosnąca w lasach na Filipinach – lubi słońce, ale nie bezpośrednie. Wilgotne powietrze jest także bardzo ważne, dlatego warto często zraszać Medinillę. Najlepszym miejscem będzie oranżeria lub widna łazienka, co zapewni roślinie fajne wilgotne powietrze. W warunkach domowych ciężko będzie sprawić by ponownie zakwitła, ale warto próbować :) Roślina potrzebuje odpoczynku przed ponownym zawiązaniem pąków – okres spoczynku wypada w zimie (3-4 miesiące). Należy wtedy zapewnić jej niższą temperaturę ok. 15°C i ograniczyć podlewanie, jednak ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Medinilla wspaniała kwitnie wczesną wiosną, wtedy staramy się, aby ziemia była wilgotna. Bardzo ważna jest przepuszczalność gleby, roślina nie może stać w wodzie – dobrym pomysłem jest zanurzanie całej doniczki w wodzie na pół godziny, a następnie odstawienie do odsączenia. Jeśli chcemy przesadzić Medinillę do dużej donicy bez odpływu, to musimy ułożyć porządną warstwę drenażową na spód. Ja jednak byłabym za tym by wybrać ładną osłonkę – na pewno będzie łatwiej nawadniać roślinę, a resztka wody spokojnie wypłynie.

Medinilla03_sumflower

Gdzie kupić Medinillę wspaniałą?

Medinilla sprzedawana jest zazwyczaj, gdy posiada kwiaty czyli wiosną. W większych kwiaciarniach lub centrach ogrodniczych powinna być dostępna w tym okresie. Cena natomiast nie jest niska, ale zdecydowanie warto ze względu na niesamowite walory dekoracyjne Medinilli. Jeśli bardzo nam zależy to zawsze można zapytać w kwiaciarni czy mogą sprowadzić.

Na co należy zwrócić uwagę?

  • Medinilla nie chce kwitnąć ponownie – prawdopodobnie jest za ciemno lub nie spełniliśmy jakiś warunków uprawy opisanych wyżej (np. okres spoczynku)
  • kiedy pojawią się pąki na roślinie to jej absolutnie nie przestawiamy! Mogą wtedy wszystkie pousychać
  • liście zaczynają usychać – za niska wilgotność powietrza
  • plamy na liściach – ziemia jest zbyt mokra, zacznijmy reagować bo mogą zgnić korzenie – nie podlewajmy dopóki ziemia nie przeschnie
  • temperatura nie może być niższa niż 16°C przez cały okres wzrostu i kwitnienia

Medinilla01_sumflower

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s