Drzewko oliwne w domu

drzewko_oliwne_sumflower1

Czy można uprawiać drzewko oliwne w domu i czy jest to trudne? Czytajcie dalej a dowiecie się jak pielęgnować oliwkę europejską w naszym klimacie, a także czy jest możliwe aby nasza oliwka kwitła i owocowała.

Prawie wszystkie rośliny egzotyczne nie przetrwają całego roku w ogrodzie w naszym klimacie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać te wyjątkowe okazy w naszych domach czy oranżeriach. Osobiście uwielbiam gatunki z rejonów śródziemnomorskich, które można wykorzystać potem w kuchni :) Na razie posiadam aromatyczne zioła i kilka drzewek cytrusowych. Jak tylko miejsce pozwoli to do moich roślin dołączy oliwka europejska o której dzisiaj napiszę.

drzewko_oliwne_sumflower

Jeśli chcecie urozmaicić zieleń w waszych mieszkaniach czy domach to drzewko oliwne (olea europaea) będzie dobrym wyborem. Jest długowieczne i zimozielone. Liście oliwki nie są typowo zielone jak większości roślin, ale szaro-zielone na wierzchniej stronie i srebrzyste od spodu. Oliwka europejska rośnie bardzo wolno i idealnie nadaje się do uprawy w formie bonsai – najlepiej przycinać i formować drzewko na wiosnę. W mieszkaniu może osiągnąć do ok. 3 m. Uprawa drzewka oliwnego w doniczce nie jest trudna i ma stosunkowo mało wymagań. Dwie istotne sprawy przy uprawie oliwki w domu to:

  • jasne stanowisko (w lecie można wynieść na balkon czy do ogrodu)
  • regularne podlewanie przez cały rok

W przeciwieństwie to większości roślin egzotycznych oliwka dobrze znosi niską wilgotność powietrza i jest odporna na wiatr i przeciągi :)

Drzewko_oliwne_bonsai

Co może zaszkodzić oliwce europejskiej?

Przede wszystkim mróz – drzewka oliwne są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, także uprawiajmy je w domu a jeśli wynosimy na balkon w lecie to wnieśmy roślinę do domu jak tylko się ochłodzi (min. temperatura dla oliwki to 4°C). Kolejną rzeczą jest przelanie rośliny – nie podlewamy za często, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni – w przypadku drzewka oliwnego lepiej lekko przesuszyć niż nadmiernie podlać. Można zrobić warstwę drenażową na spodzie doniczki, aby nadmiar wody nie zalegał w ziemi.

Wszystkie rady odnośnie pielęgnacji, które opisałam możecie zastosować zarówno do drzewka oliwnego uprawianego od pestki jak i oliwki europejskiej szczepionej (zakupionej w sklepie).

Kiedy drzewko oliwne kwitnie i owocuje?

Pewnie wielu z Was zastanawia odpowiedź na to pytanie. Oliwka europejska hodowana z pestki podobno kwitnie i owocuje dopiero po ok. 50 latach! o.O Bardzo długo, ale na pewno znajdą się i tacy pasjonaci :) Jeśli natomiast interesuje Was drzewko oliwki, które jest zdolne do owocowania to musicie zaopatrzyć się w szczepioną roślinę ze sklepu. Aby doszło do kwitnienia najlepiej, aby oliwka przebywała przez 2 miesiące w niższej temperaturze w zimie – ok. 10 °C. Sczepione drzewko oliwne kwitnie latem malutkimi żółtobiałymi kwiatkami. Potem zawiązują się owoce, które początkowo mają kolor jasno zielony, a gdy dojrzeją przybierają niebiesko czarną barwę. Oczywiście owoce nigdy nie dojrzeją tak samo jak w ciepłym klimacie, ale myślę, że mimo wszystko warto się w to pobawić, bo satysfakcja z posiadania własnych oliwek będzie ogromna :)

Reklamy

2 myśli w temacie “Drzewko oliwne w domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s