Fiołek alpejski pielęgnacja

Cyklamen_Sumflower

Jesień i zima mają swoje uroki, choć jeśli chodzi o rośliny kwitnące to mamy znacznie mniejszy wybór niż wiosną czy latem. Co zatem wybrać aby ładnie ozdobić dom czy przygotować wyjątkowe dekoracje świąteczne. Jedną z moich ulubionych roślin jest Fiołek alpejski zwany popularnie Cyklamenem. Ma prześliczne kwiaty w wielu kolorach do wyboru, bardzo dekoracyjne liście i dodatkowo jest prosty w uprawie.

Uwielbiam kwiaty i rośliny i zawsze staram się wybierać takie gatunki, które nie sprawiają kłopotów w uprawie domowej. Fiołek alpejski podobnie jak popularny skrzydłokwiat sam daje znać, że potrzebuje wody jeśli o nim zapomnimy. Liście opadają i wyglądają na sflaczałe – wtedy powinniśmy podać Cyklamena. Należy pamiętać, że podlewamy tylko i wyłącznie na spodek, nigdy z góry! Cyklamen jest rośliną bulwiastą, gdzie 1/3 wychodzi ponad ziemię. Podlewanie części nadziemnej spowoduje gnicie bulwy a następnie obumarcie całej rośliny. Jeśli zauważymy, że liście zaczynają żółknąć to najprawdopodobniej fiołek został przelany – w takim wypadku ograniczmy podlewanie na jakiś czas. Pożółkłe liście i zwiędnięte kwiaty staramy się na bieżąco usuwać.

Cyklamen1_Sumflower

Fiołek alpejski jest idealną rośliną dla osób posiadających ciemne mieszkanie. Roślina może stać w cieniu oraz półcieniu. Nie należy jednak umiejscawiać doniczki w słońcu czy blisko kaloryfera, gdyż Cyklamen lubi chłodniejsze miejsca – optymalne warunki to ok. 10-15 stopni. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia takiej temperatury to regularnie wietrzmy mieszkanie. Cyklamen potrafi kwitnąć nawet kilka miesięcy jeśli zapewnimy mu optymalne warunki (chłód, półcień oraz regularne podlewanie).

Mimo, że okres jesienno-zimowy to sezon na Fiołki alpejskie w sklepach, to nie jest to roślina jednoroczna. Cyklamen zimuje podczas naszego lata, a jesienią zaczyna kwitnąć. Co to oznacza? Przede wszystkim, że jest to roślina wieloletnia, więc nie musimy co roku kupować nowych Cyklamenów. Tak jak zimujemy cebulki amarylisów, tulipanów czy hiacyntów, tak też możemy przechować bulwę Fiołka alpejskiego aby odpoczęła w lecie a na jesieni wypuściła nowe liście i kwiaty :) Kiedy roślina przekwitnie i straci liście, ograniczamy podlewanie i odstawiamy w chłodne i zacienione miejsce. Pod koniec lata przesadzamy bulwę do nowej ziemi i podlewamy, co z pewnością zapoczątkuje odrodzenie się Cyklamena.

BialyCyklamen

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s