Jak pielęgnować Beniaminka?

Ficus_Benjamina_insp1

Chyba każdy zna ten gatunek fikusa i pewnie wiele z Was ma go w domu. Ficus Benjamina to przepiękna roślina do domu czy mieszkania. Dla mnie jest to jeden z gatunków roślin, który wpasuje się idealnie w każdy wystrój wnętrza, dodatkowo nie sprawi kłopotów w pielęgnacji. Jeśli macie trochę miejsca do domu i pragniecie je ożywić ładnym, gęstym drzewkiem to wybierzcie Benjaminka. Na pewno nie będziecie żałować!

Fikus Benjamin pochodzi z Indii i Malezji i jest chyba najbardziej rozpowszechnioną odmianą figowca uprawianą w domach. Z racji swego tropikalnego pochodzenia w naszym klimacie można trzymać go tylko w domu, gdyż Beniaminek nie przetrwa naszej zimy w ogrodzie. W naturze dorasta do 30 m zaś w warunkach domowych może osiągać do 5-8 m. Oczywiście nie jest to żadnym ograniczeniem przy niskim mieszkaniu; w sklepach możemy wybrać zarówno malutkie drzewka jak i większe w zależności od preferencji. Benjamin rośnie dość wolno – od kilku do kilkunastu centymetrów w ciągu roku. Fikus Benjamin dobrze znosi przycinanie i idealnie nadaje się do formowania bonsai.

Niektórzy twierdzą, że benjaminki są kapryśnymi roślinami, ja osobiście uważam inaczej. Wiadomo, że jeśli pojawią się szkodniki to czasem ciężko jest się ich pozbyć i może być to proces długotrwały. Skutecznym sposobem na bezproblemową pielęgnację jest UMIAR w przypadku Fikusa Benjamina czyli przede wszystkim nie przesuszamy i nie przelewamy rośliny. Podlewamy dopiero, gdy ziemia przeschnie. Benjamin będzie nam wdzięczny za zraszanie – jeśli chcecie pobudzić go do wypuszczenia nowych listków to należy zapewnić mu większą wilgotność powietrza w zimie i w lecie. Jeśli bez żadnych widocznych zmian liście zaczną nam opadać to znaczy, że jest za niska wilgotność powietrza; przelanie bryły korzeniowej spowoduje natomiast najpierw żółknięcie liści a potem opadanie. Doniczka powinna mieć drenaż lub dziurki, aby woda nie zalegała w ziemi. Suche powietrze to także idealne warunki do rozwinięcia się szkodników – przędziorków czy wełnowców – także pamiętajmy o zraszaniu! :) Dla fikusa najlepszym stanowiskiem w mieszkaniu będzie bardzo jasne pomieszczenie (z dala od kaloryfera i przeciągów). Unikamy bezpośredniego nasłonecznienia czy południowego okna. Fikusy nie przepadają za upałami a tak intensywne słońce spali liście naszego drzewka. Dobrym miejscem będzie okno zachodnie lub wschodnie. Wybierając miejsce pomyślmy o całym roku, aby niepotrzebnie nie przestawiać fikusa np. na okres zimy. Może to spowodować opadanie liści. Jeśli tylko zapewnimy Fikusowi regularne podlewanie i zraszanie to roślina nie powinna sprawiać większych problemów :)

Ficus_Benjamina_insp.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s