Łosie rogi – uprawa Platycerium

Platycerium_Losie_rogi_Sumf

Dzisiaj trochę o paprociach, a konkretnie o bardzo oryginalnej i wyjątkowej, która na pierwszy rzut oka może nie przypominać tradycyjnej paproci w naszych domach, a mianowicie – Platycerium bifurcatum. Popularnie zwana Łosimi rogami (Płaska łosioroga), ze względu na kształt swoich liści. Platycerium posiada dwa rodzaje liści – brązowe, które głównie służą do przytwierdzania się oraz zielone, pokryte włoskami, znacznie dłuższe i odpowiedzialne za rozmnażanie. Paproć ta nie kwitnie a wytwarza zarodniki, które znajdują się na spodniej stronie zielonych liści. Ze względu na swoją budowę Platycerium możemy hodować zarówno w doniczce jak i na pniu. Dodatkowo bardzo dobrze dostosowuje się do warunków domowych i z powodzeniem się rozrasta.

Jak pielęgnować Łosie rogi w doniczce?

Paprocie Platycerium potrafią bardzo dobrze rosnąć w cieniu oraz w słonecznym miejscu. Warto jednak nie narażać ich na bezpośrednie słońce. Podlewamy obficie, ale dajemy ziemi przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Ze względu na swoją budowę, najlepszym sposobem jest zanurzenie doniczki na 15-30 min w misce z wodą, aby porządnie nawodnić paproć. Jak większość roślin Łosie rogi lubią zraszanie liści, mogą się jednak obejść bez tego :) Zbyt niska wilgotność powietrza objawia się bardzo powolnym wzrostem nowych liści. Platycerium oprócz rozmnażania poprzez zarodniki, możemy rozsadzić poprzez podział rozrośniętych okazów lub oderwanie małych roślinek pojawiających się u podstaw dorosłych roślin.

Uwaga! Jak pisałam wcześniej liście Platycerium są pokryte włoskami, w związku z tym paproć bardzo nie lubi dotykania liści – powoduje to uszkodzenie wierzchniej warstwy. Nie używamy także żadnych preparatów nabłyszczających liście!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s