Kawa w doniczce

Kawa_Coffea_arabica_Sumflow

Jako wielka miłośnicza kawy, w końcu doczekałam się własnej sadzonki kawy w doniczce. Niestety nowe rośliny pojawiają się u mnie jak grzyby po deszczu i ciężko znaleźć wolne miejsce w mieszkaniu, ale wszystkie są takie piękne i inne, że trudno się oprzeć! Na zdjęciach możecie zobaczyć moją sadzonkę kawy – Coffea arabica. Mimo, że kawa nie jest bardzo popularną rośliną doniczkową w Polsce, można znaleźć sadzonki kawy oferowane głównie w sklepach internetowych. Dla zainteresowanych zapraszam do naszego sklepu po sadzonki kawy w doniczcesadzonka kawy.

Co jest charakterystyczne dla tej rośliny i jak pielęgnować kawę w doniczce? – przede wszystkim kawa posiada piękne, ciemnozielone i błyszczące liście, które rosną po dwa na przeciwko siebie – na jednym zdjęciu widać jak rosną nowe listki. Jak wiadomo, krzewy Coffea arabica pochodzą głównie z Etiopii, czyli klimatu gdzie jest gorąco i wilgotno. Hodując kawę w doniczce, powinniśmy zapewnić jej przybliżone warunki czyli bardzo jasne stanowisko i stałą wilgotność ziemi. Trzeba pamiętać, aby roślina nie stała w bezpośrednim słońcu i aby całkowicie nie przesuszyć roślinki. Kiedy ziemia przeschnie najlepiej będzie zanurzyć doniczkę z kawą na ok. 15 min. w misce z wodą i odstawić, dzięki temu roślina będzie dobrze nawodniona. W okresie wiosna-lato zraszamy kawę rano lub wieczorem. Młode sadzonki kawy dość szybko rosną i w warunkach domowych osiągają do 1 m wysokości, dlatego doniczka zawsze powinna być trochę większa, aby roślina mogła się swobodnie rozrastać. Kawa kwitnie w okresie lata, białymi, niewielkim i pachnącymi kwiatami co sprawia że w połączeniu z błyszczącymi liśćmi jest niezwykle dekoracyjna. Głównym celem hodowli kawy w doniczce przez większość z Was zapewne jest wytworzenie owoców i ziaren kawy. Coffea arabica jest łatwym gatunkiem w uprawie domowej i nie powinno być problemu z zawiązaniem się owoców :) W pierwszej fazie niewielkie, okrągłe owoce są zielone, z czasem dojrzewania, który trwa kilka miesięcy, przybierają czerwony kolor. Można wtedy ostrożnie zebrać owoce, a potem wyciągnąć z nich ziarna. 

Ciekawostką jest, że zawarta w kawie kofeina odstrasza większość pasożytów z naszego klimatu. Mimo to nie przesadzajmy z zaniedbaniem rośliny, bo każda bardzo osłabiona roślina jest podatna na choroby i szkodniki.

Mimo, że blog jest o roślinach, jak możecie zauważyć na jednym zdjęciu widać prześliczne ręcznie robione pudełko na prezent, które dostałam ostatnio na urodziny. Zamierzam wam pokazać więcej zdjęć pudełka w kolejnym poście bo jest naprawdę wyjątkowe :) Możecie spodziewać się dużej niespodzianki!  Chyba każdy chciałby dostać prezent w takim pudełeczku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s