Cytryna w doniczce – pielęgnacja

Cytryna_w_doniczce_Sumflowe

Cytrusy, mimo, że nie rosną w naszym klimacie, możemy bezproblemowo uprawiać w naszych domach lub oranżeriach. Dzisiaj będzie akurat o cytrynie, gdyż jest to najpopularniejsze drzewko cytrusowe hodowane w Polsce. Cytryna (Citrus Limon) jak wiadomo ma wiele odmian, ale warunki uprawy dla wszystkich są takie same. Drzewa cytrusowe pochodzą głównie z południowej Azji, gdzie panuje ciepły, wilgotny klimat. Cytryna potrzebuje bardzo dużo światła dlatego musimy jej znaleźć jak najwidniejsze miejsce – optymalnie drzewka cytrusowe potrzebują 8h światła dziennego do prawidłowego wzrostu. Dobrze aby roślina nie stała na przeciągu. W lecie możemy wynieść Cytrynę na balkon lub do ogrodu, także pamiętając o odsłoniętym od wiatru miejscu. Rano i wieczorem dobrze zrobi jej zraszanie liści. NIE wolno tego robić w pełnym słońcu, bo mogą się spalić. Cytryna, jak każde z drzewek cytrusowych lubi obfite podlewanie. Ziemia powinna być stale wilgotna ale nie mokra – jak w każdym poście polecam ułożenie drenażu na spód doniczki. Jeśli ziemia jest wilgotna to czekamy aż się lekko przesuszy do kolejnego podlewania. Szczególnie małe sadzonki Cytryny będą wrażliwe na przelanie. Im większe drzewko tym bardziej odporne na krótkotrwałe zaniedbania lub niekorzystne warunki. W zimie Cytryna musi odpocząć – wtedy potrzebuje dość jasne i chłodniejsze stanowisko i rzadsze podlewanie. Ze względu na nasz klimat, nie musimy jej nigdzie przestawiać, aczkolwiek rośliny wystawione do ogrodu lub na balkon powinniśmy wnieść do pomieszczenia. Lepiej także nie stawiać doniczki z Cytryną koło kaloryfera, będzie miała zdecydowanie za suche powietrze. Ogólnie nie jestem fanką nawożenia jakichkolwiek roślin, dlatego nie będę o tym pisać. Jest dużo informacji na ten temat w Internecie także chętni na pewno coś znajdą :) Zawsze rośliny dobrze mi rosły i kwitły bez nadmiernego skakania nad nimi. Jeśli jednak je nawozimy to pamiętajmy, że roślina mimo iż pochodząca z innego klimatu, potrafi się przystosować do nowego (oczywiście nie mam tu na myśli ekstremalnych warunków). 

Niskie temperatury z zimie aktywują zawiązywanie się białych, aromatycznych kwiatów, a w okresie lata zawiązują się owoce. Może minąć nawet rok zanim w pełni dojrzeją. Jeśli zależy nam na owocach, kupując drzewko Cytryny musi to być roślina szczepiona. Hodując w domu Cytrynę z pestki nie doczekamy się owoców przez kilka lub kilkanaście lat.

Cytrusy są bardzo dekoracyjne, szczególnie kiedy kwitną i owocują jednocześnie. Pąki cytrusów we wczesnej fazie mają prześliczny fioletowy kolor – możecie zobaczyć kwitnącą cytrynę na jednym ze zdjęć. Dzięki swojemu niesamowicie dekoracyjnemu wyglądowi, drzewka cytrusowe idealnie nadają się na prezent dla najbliższych. Zróbcie komuś bliskiemu niespodziankę na urodziny czy Wigilię i podarujcie im trochę egzotyki! :) Zapraszam do sklepu roslinyegzotyczne.pl, gdzie możecie znaleźć bardzo dużo odmian drzewek i sadzonek Cytryn oraz innych cytrusów.

Pozdrawiam i życzę wszystkim udanego weekendu! 

AS.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s