ALOKAZJA

Alokazja_Sumflower

Ostatnio w końcu udało się odratować moją Alokazję i mogę napisać coś o tej wyjątkowej roślinie. Aktualnie są sprzedawane w Biedronce, także jeśli ktoś zainteresuje się tą piękną rośliną to może warto iść i sobie sprawić (cena zapewne też jest przystępna) :)

Alokazja to bardzo ładna roślina, charakteryzująca się przede wszystkim białym, bardzo widocznym unerwieniem ciemno-zielonych liści. Ostatnio mi zakwitła, co możecie zobaczyć na jednym ze zdjęć powyżej. Kwiaty Alokazji nie są urodziwe, co i tak nie ma za bardzo znaczenia, gdyż te rośliny hoduje się ze względu na ich piękne liście. Inną nazwą tej rośliny jest Ucho Słonia (Elephant Ear), jak możecie się domyślać, nazwa wzięła się od kształtu liści. Rośliny te mogą wydawać się proste w hodowli w domu, jednak długotrwałe zaniedbania mogą doprowadzić do całkowitego jej obumarcia. Moja aktualnie nie posiada zbyt dużo liści, ale to dlatego, że przeszła bardzo ciężki okres przeprowadzki i zmarniała – ALE nie można się poddawać! Jak widać na zdjęciu radzi sobie znakomicie i nawet kwitnie :) Alokazja potrzebuje widnego miejsca, nie narażonego na bezpośrednie słońce – dobrze będzie postawić ją w jasnym pokoju, ale nie na oknie. Roślina nie będzie także tolerować całkowicie zacienionego stanowiska. Ziemia powinna być wilgotna – tutaj dobrze sprawdza się sposób podlewania ‚lepiej mniej a częściej’, dzięki czemu nie dopuścimy do przesuszenia ani przelania rośliny. Z racji tego, że jest to roślina tropikalna wymaga wilgotnego powietrza, szczególnie zimą nie należy stawiać jej koło kaloryferów! Możemy więc zraszać liście rano lub wieczorem szczególnie w okresie lata.

Pamiętajcie tylko, żeby kupić jak najzdrowszą roślinę, z tego co widziałam w dużych sklepach nie są zbytnio zadbane, ale może warto poszukać, żeby w domu cieszyć oko pięknymi liśćmi. W przypadku wrażliwej Alokazji, kupno uszkodzonej/zaniedbanej rośliny może skończyć się tym, że będziemy musieli ją za chwilę wyrzucić. Alokazja dość szybko rośnie jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, także jeśli już dość długo nie wypuściła nowego liścia, może warto coś zmienić w sposobie pielęgnacji?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s