Kalamondyna – mini Pomarańcza

Kalamondyna_Sumflower

Kalamondyna – drzewko cytrusowe Citrus Mitis, które nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce. Swoimi pomarańczowymi owocami przypomina mandarynkę, jednak ich smak jest znacznie kwaśniejszy stąd nazywana także miniaturową pomarańczą. Kalamondyna to mieszanka mandarynki i kumkwata pochodząca z Chin. Odmiana ta idealnie nadaje się do uprawy w domu – drzewko (krzaczek) dorasta w warunkach domowych do ok. 1.5 m wysokości, dobrze znosi także dość suche powietrze jakie temu towarzyszy. Musimy być jednak cierpliwi, gdyż drzewka cytrusowe z natury wolno rosną. Tak jak wszystkie cytrusy charakteryzuje się błyszczącymi zielonym liśćmi, którymi możemy się cieszyć calutki rok. W okresie zimowym Kalamondynka okrywa się białymi kwiatami, które nie opadają nawet podczas owocowania. Wegetacja Kalamondyny przypada na okres od kwietnia do listopada – nawet stosunkowo niskie drzewka wydają dużo owoców! :) 

Zasady pielęgnacji Kalamondyny:

  1. STANOWISKO: bardzo jasne – musi mieć dużo światła (np. okno południowe, latem – balkon, taras)
  2. PODLEWANIE: obfite – szczególnie latem dbamy o to, aby ziemia była stale wilgotna, zimą umiarkowane podlewanie, nawet raz na tydzień
  3. ODSĄCZANIE WODY: Kalamondyna nie może stać w wodzie, bo mogą nam zgnić korzenie – na spód doniczki dajemy drenaż albo robimy dziurki w doniczce :)
  4. ZRASZANIE: jak najbardziej! Szczególnie w okresie letnim – pamiętajmy by nie zraszać ŻADNYCH roślin w pełnym słońcu! Zraszamy rano i wieczorem w lecie
  5. PODŁOŻE: kwaśne lub specjalne do cytrusów. Możemy także korzystać z uniwersalnej gleby i zasilać ją nawozami do cytrusów w okresie letnim.

Kupując sadzonkę Kalamondyny upewnijcie się, że jest to roślina szczepiona. Zagwarantuje to szybkie owocowanie naszego drzewka, w innym wypadku czyli z roślinki sadzonej z pestki możemy nie doczekać się owoców przez dobrych kilka lat. Oczywiście dla wytrwałych jak najbardziej polecam sadzenie pestek różnych owoców, jest to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie :) Zainteresowanych zapraszam do śledzenia bloga, gdyż na pewno pojawią się posty o sadzeniu cytrusów z pestek. Ten post jest również pierwszym, który zapoczątkowuje serię o roślinach egzotycznych i cytrusach :)

Dla zainteresowanych kupnem sadzonek lub drzewek Kalamondyny zapraszam do naszego sklepu roslinyegzotyczne.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s