TARCZNIKI

CHARAKTERYSTYKA

Tarczniki, należące do grupy Czerwców, to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów na naszych roślinach domowych. Istnieje bardzo dużo rodzajów Tarczników atakujących różne grupy roślin. Tarcznik jak sama nazwa mówi przypominają małe, wypukłe tarczki w kolorach od brązowego, żółtego do białego. Na samym początku możemy nie zauważyć, że nasza roślina jest zaatakowana, jednak po jakimś czasie żerowania szkodników liście zostają pokryte lepiącą się substancją, a Tarczników zaczyna szybko przybywać. W wyniku zaatakowania roślin ich wzrost zostaje zahamowany.

ZAPOBIEGANIE

Tarczniki atakują najczęściej osłabione rośliny domowe. Aby zapobiegać pojawieniu się Tarczników na naszych roślinach należy dobrze o nie dbać. Często w mieszkaniach w okresie zimowym wilgotność w pomieszczeniach jest bardzo niska, a co za tym idzie rośliny są bardziej narażone na atak tych szkodników. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności oraz traktowanie naszych roślin specjalnymi nawozami zwiększy ich odporność i zdrowotność. Zalecane jest regularne sprawdzanie roślin domowych (szczególnie liści)  i usuwanie pojedynczych osobników z rodziny Tarcznikowatych jeśli takie się pojawią. Zdecydowanie łatwiej będzie nam pozbyć się pojedynczych Tarczników, niż kiedy rozprzestrzenią się na całą roślinę.

UWAGA! Przed kupnem nowej rośliny do naszej kolekcji domowej należy dokładnie sprawdzić czy jest zdrowa! Często w dużych sklepach można spotkać rośliny zarażone jakimiś szkodnikami, niekoniecznie Tarcznikami!

ZWALCZANIE

Zwalczanie Tarczników jest niestety bardzo trudne i uciążliwe. Jak napisałam wcześniej, dobrze jest zapobiegać niż później leczyć. Jeśli już Tarczniki zaatakują naszą roślinę należy:

  1. Usunąć części najbardziej zarażone (liście, pędy) jeśli jest to możliwe
  2. Usunąć jak najdokładniej wszystkie tarczki z pozostałych miejsc, starając się nie rozprowadzać larw po innych częściach rośliny
  3. Przemyć miejsca, gdzie usunęliśmy Tarczniki watką nasączoną specjalną substancją*
  4. Powtórzyć zabieg za tydzień
  5. Jeśli domowe zabiegi nie są skuteczne należy skorzystać ze specjalnych środków ochrony roślin lub pałeczek owadobójczych

* może to być spirytus salicylowy, denaturat z wodą, płyn do mycia naczyń z wodą i denaturatem, woda z szarym mydłem

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s