Phalaenopsis dla początkujących…

Różowy Storczyk Phalaenopsis

Wbrew pozorom uprawa storczyków nie jest trudna. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i do dzieła ;)
Zacznę może od tego, że uprawy kwiatów nie można uczyć się na pamięć, dlatego najważniejszą sprawą jest OBSERWACJA. U storczyków częstotliwość podlewania zależy od kondycji korzeni. Idealne  korzenie są zielone… natomiast podlewamy storczyki o białych korzeniach (zazwyczaj zimą raz w tygodniu, żeby kwiat odpoczął, a latem co 2-3 dni). Podlewamy wstawiając doniczkę do miski z wodą, zostawiamy na ok. 20 min następnie odstawiamy do odsączenia.

Biały Storczyk Phalaenopsis
Pamiętajmy, że producenci też znają się na kwiatach, stąd te przezroczyste doniczki, które umożliwiają nam właściwą pielęgnację. W związku z tym storczyków nie przesadzamy! Jedyne co możemy zrobić to wstawić je do ozdobnej osłonki, pamiętając, że nie mogą one dotykać dna aby korzenie nie miały stałego kontaktu z woda.

Różowy Storczyk Phalaenopsis
Najlepszym miejscem dla Phalaenopsis’ów jest okno południowe, które dostarcza im dużo słońca. W zimie jest wyśmienite, natomiast w lecie, jeśli temperatura nie przekracza 35oC to wystarczy im otwarte okno i codzienne zraszanie, w przeciwnym razie należy je przestawić na okno wschodnie. Zarówno liście, jak i kwiatostany powinny być pryskane rano aby zdążyły wyschnąć przed wieczornym ochłodzeniem.
AS.
Reklamy

5 myśli w temacie “Phalaenopsis dla początkujących…

  1. mam problem dwa z moich czterech storczyków straciły liście ,co począć ? napier zwiędły potem sie zrobiły żółte pozbyłam sie ich ,ale nie wiem co dalej , czy odzywka pomoże ?

    1. Proszę sprawdzić korzenie i pousuwać zgniłe. Rozumiem, że liście nie uschły? Jeśli zwiędły i były żółte to najprawdopodobniej został przelany – jak często Pani podlewa storczyka i jak? Podlewać dopiero jak korzenie zrobią się całkowicie białe, jak są zielone to jeszcze czekać z podlewaniem.

  2. Witam, mam dwa storczyki na wschodnim oknie. U obu liście stały się jasnozielone. W internecie znalazłem dwie skrajne opinie. Albo mają za dużo światła albo za mało. Która jest słuszna? Cy może powód tak jasnych lisci jest inny?

    1. Według mnie mają za dużo szczególnie teraz w lecie. Nie wiem dokładnie jaki to odcień jasnej zieleni, jeśli ma lekko żółtawe zabarwienie to mają zdecydowanie za dużo słońca lub zostały przelane, także lepiej przestawić dalej od okna lub ograniczyć podlewanie. Natomiast jeśli nie przechodzi w żółty to bym się na razie nie martwiła. Jakby miały za mało światła to liście zrobiły by się bardzo ciemne. Ogólnie storczyki nie powinny stać w bezpośrednim słońcu, najlepsze jest rozproszone światło. Ja mając kiedyś storczyki na wschodnim oknie, zawsze na okres lata zmieniałam im okno, bo paliły się na słońcu. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s